Najlepszy agent nieruchomości radzi: jak zorganizować dobry dzień pokazowy?
Cykl artykułów pod tytułem „Najlepszy agent nieruchomości radzi” powoli dobiega końca. W ramach poprzednich artykułów z tego cyklu, radziłem między innymi, jak wykonać home staging, sesję fotograficzną, sesję wideo, a także przygotować dobrą ofertę sprzedaży nieruchomości. Równie ważne były artykuły dotyczące tego, jak należy przeprowadzić samodzielną wycenę lokum i przygotować plan marketingowy. Osoba, która rzetelnie wykonała wcześniejsze kroki, na pewno wcześniej czy później otrzyma telefon lub inną wiadomość od kogoś zainteresowanego domem lub mieszkaniem. Nie można wykluczyć, że potencjalnych nabywców będzie kilku. W takiej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem wydaje się dzień pokazowy. Postanowiłem wyjaśnić, jak należy przygotować się na taką prezentację oferowanego lokum.
Jakie zalety ma dzień pokazowy dla mnie oraz klientów?
Dzień pokazowy to rozwiązanie, które wykorzystuję od lat jako warszawski agent nieruchomości. Taka opcja jest wygodna zarówno dla mnie, jak i dla właściciela lokum. Musisz sobie bowiem zdawać sprawę, że bardzo wiele mieszkań i domów, które pomagam sprzedawać to zasiedlone nieruchomości. Trudno się temu dziwić, bo tylko zamożni Polacy mogą sobie pozwolić na zakup kolejnej nieruchomości mieszkaniowej (zwykle lepszej) bez sprzedaży posiadanego wcześniej lokum.
Dzień pokazowy to rozwiązanie wygodne dla właściciela nieruchomości, który w czasie potrzebnym na zorganizowanie prezentacji może np. pójść na dłuższe zakupy. Co ważne, taka forma prezentacji nieruchomości nie skutkuje koniecznością wielokrotnego opuszczenia domu lub mieszkania przez właściciela na przykład na 30 minut – 60 minut i ciągłego sprzątania w oczekiwaniu na oglądających. Dzień pokazowy jest wygodny również dla mnie, ponieważ mogę zająć się prezentacją jednej nieruchomości przez dłuższy czas i dzięki temu tracę mniej czasu na dojazd.
Samodzielny sprzedawca też skorzysta na dniu pokazowym
Jako samodzielny sprzedawca nieruchomości mieszkaniowej również zobaczysz korzyści, jakie zapewnia dzień pokazowy. Chodzi m.in. o to, że kolejne krótkie prezentacje lokum w różnych terminach nie będą ci dezorganizować życia prywatnego i pracy. Termin dnia pokazowego musi oczywiście odpowiadać wszystkim zainteresowanym osobom. W przypadku weekendu, raczej nie będzie jednak z tym problemu.
Mieszkanie musi być posprzątane tak jak przed sesją foto
Skoro już wspomniałem o sprzątaniu, to warto zwrócić uwagę na ważną kwestię. Mianowicie, dom lub lokal powinien być odpowiednio przygotowany na dzień pokazowy. Chodzi o zachowanie mniej więcej takiego samego poziomu czystości, porządku i estetyki jak ten, który towarzyszył sesji zdjęciowej oraz ewentualnie sesji wideo. Jeżeli oglądająca osoba zobaczy bowiem negatywną różnicę względem zdjęć oraz filmów z ogłoszenia, to może niestety poczuć się nieco oszukana. A tego przecież chciałbyś uniknąć jako samodzielny sprzedawca nieruchomości.
Dobre czasowe zaplanowanie prezentacji to ważna kwestia
Warto zdawać sobie sprawę, że w przypadku prezentacji mamy do czynienia z dwoma pozornie przeciwstawnymi celami. Z jednej strony, trzeba przecież dobrze zaprezentować nieruchomość na sprzedaż i uniknąć zerkania na zegarek. Z drugiej strony, musimy „wyrobić” się we wcześniej ustalonym czasie. Jest to ważne, ponieważ w dniu otwartym zwykle biorą udział co najmniej dwie osoby. Najlepiej byłoby, gdyby oglądający się spotkali, bo taka sytuacja potwierdza zainteresowanie nieruchomością. Oczywiście, nie można dopuścić do wpadki, w ramach której następna osoba długo czeka na koniec naszej rozmowy z poprzednim oglądającym.
Jak sam widzisz, dobre zaplanowanie czasowe prezentacji jest bardzo ważne. Ile czasu trzeba zarezerwować na jedną osobę jeśli organizujemy dzień otwarty? Moje doświadczenia wskazują, że potrzebne będzie co najmniej 30 minut – 40 minut. Jeżeli nie uda Ci się doprowadzić do spotkania oglądających, to strata będzie dużo mniejsza niż w sytuacji skutkującej koniecznością oczekiwania przez następną osobę na prezentację.
Warto zastanowić się wcześniej o czym chcemy mówić …
Atutem samodzielnego sprzedawcy na pewno jest fakt, że lepiej zna on swoje lokum niż agent nieruchomości (nawet pracujący na wyłączność). Problemem może być natomiast brak doświadczenia osoby organizującej pierwszy dzień otwarty (dzień pokazowy). Pomocne na pewno bywa rozpisanie sobie planu z kwestiami, które chcemy poruszyć przy okazji prezentacji nieruchomości. Oczywiście, powinny być to fakty związane z lokum, a nie osobiste historie lub przeżycia. Jeżeli nie wspomnieliśmy o jakichś zaletach nieruchomości w naszym opisie lub chcemy rozwinąć temat pozytywnych cech domu albo mieszkania, to dzień otwarty jest najlepszą okazją ku temu.
W kontekście przygotowania się, nie można oczywiście pominąć tematu potrzebnych dokumentów. Wydruk odpisu z księgi wieczystej warto posiadać nawet jeśli wcześniej udostępniliśmy zainteresowanej osobie numer KW. Taki oglądający w przypadku mieszkania może również zapytać o dokument ze wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni potwierdzający wysokość miesięcznych kosztów eksploatacji. Jeżeli w ramach naszej oferty sprzedażowej postanowiliśmy wydrukować foldery dla oglądających z opisem podstawowych cech nieruchomości i jej zdjęciami, to również warto je wcześniej przygotować.
Skuteczny agent nieruchomości i kreatywny praktyk szybkiej sprzedaży. Związany z marką NieruchomosciSzybko.pl. Cały czas pracuje jako pośrednik na rynku wtórnym. Specjalizuje się we współpracy z klientami sprzedającymi nieruchomości i deweloperami. Dzięki autorskiemu Systemowi Skutecznej Sprzedaży Nieruchomości, uzyskuje ceny sprzedaży wyższe o 10% i sprzedaje o 30% szybciej. Autor książki „Jak bez wysiłku i pieniędzy zarabiać na nieruchomościach”.