Najlepszy agent nieruchomości radzi: jak powinna wyglądać sesja foto mieszkania?
Wedle dobrze znanego powiedzenia, towar kupuje się oczami. Warto wiedzieć, że taka zasada dotyczy również nieruchomości mieszkaniowych (lokali i domów). Znam wiele przypadków, w których kiepskie i niedbałe zdjęcia przekreśliły szanse na korzystną sprzedaż domu lub lokalu. Właśnie dlatego jako najlepiej oceniany agent nieruchomości w Warszawie i okolicach postanowiłem zaprezentować kilka przydatnych rad. Mówią one o tym, jak powinna wyglądać sesja foto domu lub lokalu. Takie porady na pewno okażą się przydatne dla osób, które mimo wszystko nie chcą wynająć profesjonalnego fotografa. Warto pamiętać, że najlepszy agent nieruchomości może zaoferować usługi foto-specjalisty niejako w pakiecie.
Przed sesją trzeba przeprowadzić home staging
W ramach poprzedniej części mojego cyklu pod tytułem „Najlepszy agent nieruchomości radzi”, poruszałem temat home stagingu oraz depersonalizacji i neutralizacji. Warto przypomnieć, że pod tym pierwszym pojęciem rozumiemy przygotowanie nieruchomości do sprzedaży przy pomocy niedrogich zabiegów poprawiających jej wizualny stan. Z kolei depersonalizacja oraz neutralizacja to czynności, które mają na celu usunięcie osobistych rzeczy oraz przedmiotów mogących zdenerwować oglądającego lub wprawić go w zakłopotanie. Wszystkie te zabiegi (home staging, depersonalizacja oraz neutralizacja) na pewno trzeba przeprowadzić jeszcze przed tym, gdy zacznie się sesja foto. W przeciwnym razie, może zaistnieć konieczność powtórzenia sesji zdjęciowej. Przed rozpoczęciem wykonywania zdjęć, należy jeszcze raz przejrzeć mieszkanie w poszukiwaniu oznak usterek i nieporządku. Nawet amatorskie zdjęcia mogą bowiem wychwycić np. brudną ścianę.
Dobre oświetlenie to podstawa udanego zdjęcia
Jeżeli miałbym wskazać dwa najważniejsze problemy widoczne na zdjęciach domów i mieszkań, to pierwszym byłoby słabe oświetlenie, a drugim nieodpowiednia ostrość. Każda osoba interesująca się fotografią wie, że oświetlenie stanowi podstawę odbioru zdjęcia. Jeśli sfotografujemy wnętrze w pochmurny dzień, to efekt może być słaby (mimo użycia dodatkowej lampy błyskowej). Nawiasem mówiąc, wbudowane lampy np. w smartfonach, małych aparatach kompaktowych, bezlusterkowcach, a nawet lustrzankach, pod względem mocy i możliwości sterowania światłem mocno ustępują lampom zewnętrznym używanym przez profesjonalnych fotografów.
Posiadacze nieruchomości, których nie interesuje profesjonalna sesja foto, nie mają możliwości zastosowania specjalnego oświetlenia i nie zamierzają w nie inwestować, co jest zupełnie zrozumiałe. Tacy właściciele domów i lokali na sprzedaż powinni zatem w jak największym stopniu wykorzystywać oświetlenie dzienne (w słoneczny dzień) oraz oświetlenie wewnętrzne. Dziennym światłem można zwykle nieco sterować przy pomocy żaluzji oraz rolet.
Jeżeli natomiast chodzi o wspomniane kłopoty z ostrością, to często wynikają one po prostu z czasu naświetlania, który jest zbyt długi w przypadku wykonywania zdjęć bez statywu. Osoby posiadające i potrafiące obsługiwać tryb manualny w swoim aparacie, mogą spróbować rozwiązać problem np. poprzez zwiększenie wartości ISO (kosztem bardziej widocznych szumów) lub przez mocniejsze otwarcie przysłony (zmiana np. z f/8.0 do f/4.5). Wszystkim fotografującym polecam natomiast korzystanie ze statywu lub naturalnych podpór takich jak np. blaty meblowe.
Profesjonalna sesja zwiększa szanse na sprzedaż
W kontekście mojego artykułu, na pewno może nasunąć się pytanie, czy warto korzystać z pomocy fotografa oferującego profesjonalną sesję zdjęciową. Odpowiedź jest jednoznacznie negatywna tylko dla osób, które potrafią samodzielnie zrobić zdjęcia chociażby w 70% – 80% tak dobre jak profesjonalista. Takich ludzi sprzedających mieszkania i domy jest jednak bardzo niewielu. W przypadku większości osób, pierwsza sesja zdjęciowa nieruchomości skutkuje powstaniem fotografii, które być może są poprawne, ale na pewno nie dorównają zdjęciom wykonanym przez profesjonalistę.
Z drugiej strony, samodzielne szukanie odpowiedniego eksperta wykonującego home staging oraz sesje zdjęciowe nieruchomości jest dość trudnym zadaniem. Rynek takich specjalistów jest bowiem dość mały (nawet w Warszawie lub Krakowie). Wydaje się zatem, że optymalnym rozwiązaniem będzie po prostu wybór odpowiedniego agenta nieruchomości, który niejako w pakiecie zaoferuje pełne przygotowanie mieszkania do sprzedaży. W skład takiego pakietu przygotowania sprzedażowego wchodzi sesja zdjęciowa, home staging, opracowanie planu sprzedaży i ogłoszenia oraz ewentualna sesja wideo.
Warto pamiętać, że dobry agent nieruchomości nie wymaga wstępnej zapłaty za te wszystkie usługi i zalicza je na poczet prowizji. Ostateczne rozliczenie następuje dopiero po sprzedaży nieruchomości. Sprawia to, że dobry agent jest bardziej zmotywowany, aby szybko doprowadzić transakcję do końca (oczywiście z ceną akceptowalną dla sprzedającego).
Skuteczny agent nieruchomości i kreatywny praktyk szybkiej sprzedaży. Związany z marką NieruchomosciSzybko.pl. Cały czas pracuje jako pośrednik na rynku wtórnym. Specjalizuje się we współpracy z klientami sprzedającymi nieruchomości i deweloperami. Dzięki autorskiemu Systemowi Skutecznej Sprzedaży Nieruchomości, uzyskuje ceny sprzedaży wyższe o 10% i sprzedaje o 30% szybciej. Autor książki „Jak bez wysiłku i pieniędzy zarabiać na nieruchomościach”.